Warning: A non-numeric value encountered in /var/home/bufetega/domains/sepalatvija.lv/public_html/wp-includes/functions.php on line 64
Par eiro - sepalatvija.lv
Warning: A non-numeric value encountered in /var/home/bufetega/domains/sepalatvija.lv/public_html/wp-includes/functions.php on line 66

Warning: A non-numeric value encountered in /var/home/bufetega/domains/sepalatvija.lv/public_html/wp-includes/functions.php on line 66
Skip to content

Par eiro

Eiro

Eiro ir likumīgs maksāšanas līdzeklis visā eiro zonā, kurā pašlaik ir 19 Eiropas Savienības valstis.

Nosaukums

Eiro valūtas nosaukums “eiro” jeb “euro”, kā to dažkārt mēdz lietot, ieviests 1995. gadā, pielietojot vārda “Eiropa” pirmās divas zilbes.

Simbols

Eiro simbols “€” ir grieķu alfabēta burts “epsilons”, kas 1995. gadā tika izvēlēts, lai atsauktos uz Eiropas civilizācijas šūpuli, kas ir Senā Grieķija. Simbola paralēlās līnijas tiek skaidrotas kā stabilitātes simbols.

Dizains

Tā kā iegūt līdzsvaru starp valūtas praktiskajiem izmēriem, vizuālo izskatu un obligātajiem aizsardzības elementiem ir sarežģīts uzdevums, tad eiro pašreizējais dizains tika izstrādāts gadiem ilgi. Sarežģītais uzdevums tika veiksmīgi izpildīts, un tika izstrādāts 7 banknošu un 8 monētu veidols, kas klajā tika laists 2002. gadā. Banknošu izskats visās eiro zonas valstīs ir identisks, bet monētām viena puse ir identiska, bet otra puse katrā valstī ir atšķirīga, jo ir izstrādāta pēc katras valsts individuālajām vēlmēm.

Banknotes

Eiro ir 7 dažādu nominālu eiro banknotes – 5,10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro banknošu nomināli. Banknošu krāsas un izmēri pēc nomināla vērtības atšķiras, ievērojot principu, kurā jo lielāka banknotes vērtība, jo lielāks ir tās izmērs. Banknošu dizainam izmantotas dažādu Eiropas vēsturisko periodu arhitektūras stilu elementi un iezīmes. Jāpiemin, ka uz banknotēm nav attēlotas īstas celtnes vai to fragmenti, bet gan to stilizētas ilustrācijas. Aversā ir attēloti, piemēram, logi un durvis, simbolizējot brīvību un atvērtību, bet reversā ir attēloti tilti, simbolizējot cilvēku sadarbību kā Eiropā, tā arī visā pasaulē.
Citi banknošu elementi ir Eiropas karte dažādās variācijās, Eiropas karogs, eiro nosaukums latīņu un grieķu valodā, kā arī kirilicā, Eiropas Centrālās bankas nosaukuma saīsinājums 5 vai 9 lingvistiskajos variantos, autortiesību aizsardzību simbols, Eiropas Centrālās bankas 1., 2. un 3. prezidenta paraksts, pasūtītāja valsts burts vai kods, horizontāls un vertikāls Eiropas izlaiduma banknošu sērijas numurs, kā arī aizsardzības zīmes.

Monētas

Eiro ir 8 dažādu nominālu monētas – 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu, kā arī 1 un 2 eiro monētas. Arī monētu lielums, biezums un krāsa ir atkarīga no to vērtības, kur jo lielāka to vērtība, jo lielāks to izmērs un biezums.

Monētas aversā, kas visās eiro zonas valstīs ir vienāds, ir attēlota Eiropas Savienības karte un Eiropas Savienību simbolizējošās zvaigznes.

Published inRaksti par visu